03.09.2018 r.

SPÓŁDZIELCZOŚĆ W NARODOWYM PROGRAMIE MIESZKANIOWYM

            Rządowy program Mieszkanie PLUS, którego realizacja od roku postępuje nieśmiało w wielu zakątkach Polski, nie rozwija się w sposób jaki zakładali rządzący.

            Program ten zakłada budowę tanich domów czynszowych na wynajem, których koszty przez 30 lat w comiesięcznych opłatach czynszowych spłacali by użytkownicy lokali. Obok raty spłaty muszą wnosić także opłaty eksploatacyjne, co powoduje że kwota miesięcznych zobowiązań znacznie przekracza poziom 1 tys. zł.

            Inwestorami takich mieszkań mają być z założenia developerzy, spółki gminne a także i spółdzielnie, przy czym oni wszyscy winni realizować to budownictwo w porozumieniu
z gminami na terenie których to się odbywa, bardzo często na gruntach przekazanych do gminy przez PKP, Energetykę i inne centralne podmioty gospodarcze.

            Jednak poziom ograniczeń jakie zostały narzucone uczestnikom realizującym program dot: maksymalnej ceny kosztu budowy m2 powierzchni lokalu oraz maksymalnego poziomu miesięcznych opłat zminiejszył zainteresowanie programem, do którego inwestorzy nie bardzo się garną by budować takie mieszkania. Bo po prostu tanio, ale zgodnie ze wszystkimi wymogami i rygorami przepisów budowlanych, budować się nie da.

            Dlatego w ostatnim okresie Rząd przygotował ustawę o pomocy państwa
w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

            Nowe przepisy mają zachęcić inwestorów do budowania lokali na wynajem i pomóc rozwinąć skrzydła programowi Mieszkanie PLUS. Okazuje się bowiem, że mieszkania wybudowane w tym programie nie są takie tanie. Rząd sam przyznaje, że powodem takiej sytuacji jest wzrost kosztów budowy.

            W górę poszły ceny materiałów budowlanych. Brakuje też pracowników na budowach. Wzrastają ceny robocizny. Trudno jest wybudować tanie mieszkanie z niskimi czynszami. Dlatego projektowana pomoc w dopłatach do czynszu zakłada ich poziom nawet do 30 proc. przez okres do 10 lat.

            Nowe przepisy przewidują, że z dopłat będą mogli skorzystać mieszkańcy nowych bloków spółdzielczych czy developerskich.

            Warunkiem jest tu zawarcie przez inwestora porozumienia z gminą w tej sprawie.

            U nas w ŻSM realizujemy obecnie projekt budownictwa, który Związek Rewizyjny SM RP wniósł do Narodowego Programu Mieszkaniowego. Polega on na tym, że budowane przez spółdzielnię mieszkania lokatorskie nie angażują środków publicznych. W programie tym spółdzielnia zaciąga kredyt na budowę, który jest zabezpieczony tylko na tej nieruchomości.

            Mieszkańcy spłacają ten kredyt przez 30 lat. Nie wymaga się przy tym od przyszłych użytkowników posiadania zdolności kredytowej, a jedynie zadeklarowania odpowiednich dochodów. Mogą być nimi osoby pracujące na umowach śmieciowych, czy absolwenci wchodzący w życie. Osoby takie nie posiadają na ogół zdolności kredytowych, więc żaden bank kredytu na mieszkanie im nie udzieli.

            Decyzję w powyższej sprawie podjęło u nas Walne Zgromadzenie członków ustalając zasady budowy mieszkań lokatorskich w budynku przy ul. Werbickiego 6 na os. Piękna, który przekażemy użytkownikom niebawem.

            W programie rządowym Mieszkanie PLUS, bardzo istotną rolę odgrywa Bank Gospodarstwa Krajowego, który przedstawił nam ofertę kredytu na sfinansowanie budowy naszego kolejnego zaplanowanego obiektu mieszkaniowego przy ul. 11 Listopada. To budynek o 50-ciu lokalach, o zbliżonych pomieszczeniach (ok. 50 m2). Konstrukcja z windą osobową i lokalami w poziomych korytarzach. Jeszcze nie podjęliśmy decyzji o rozpoczęciu jego budowy, a już mamy oferty użytkowników na 25 proc. lokali.

            Rozpoczęcie tej realizacji zależy od decyzji BGK i przyznaniu nam środków na jej sfinansowanie. Będzie to 50 lokali o statusie lokatorskim, który z założenia nie może być zmieniony (chyba że w przyszłości nastąpią zmiany ustawowe). Na razie staramy się określić dokładnie nasze parametry cenowe (koszt budowy) i czynszowe, by zmierzyć się
z warunkami wymaganymi przez bank.

            O wszystkich decyzjach i zmianach w tym zakresie będziemy szczegółowo informowali.

            Póki co, wobec pytań kierowanych do spółdzielni przez niezorientowane osoby informujemy że system dopłat do czynszu najmu lokali wynajmowanych z programu mieszkanie plus, dotyczy jedynie najemców tych lokali.

            Nie obejmuje zaś użytkowników innych lokali, w tym lokali spółdzielczych
w użytkowaniu. Tu mieszkańcy spełniający kryteria mogą się starać o dodatki mieszkaniowe wypłacane przez gminę.

Zarząd ŻSM                                     

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu