15.01.2019 r.

Z kraju

PO WOJNIE O CENY PRĄDU PRZYSZEDŁ CZAS NA CIEPŁO

            Polska jest jednym z unijnych liderów pod względem rozwoju rynku ciepłowniczego. Co drugi z Polaków ogrzewa dom i wodę w kranie dzięki podłączeniu do sieci ciepłowniczej. W Żyrardowie z ciepła Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej korzysta około 12 tys. lokali w których zamieszkuje blisko 75 % mieszkańców miasta.

            W skali kraju aż 76 % energii cieplnej powstaje u nas z węgla. Gdyby nie ciepłownicy, zanieczyszczenie powietrza w Polsce byłoby jeszcze większe niż obecnie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia z 50-ciu miast Europy o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, 36 to miasta polskie. Leżą w większości na terenach, gdzie trudno rozwijać sieci ciepłownicze.

            Ale nad producentami ciepła ciążą te same rygory, co nad wytwórcami energii elektrycznej, dla których Rząd rozwijał ostatnio parasol ochronny.

Koszt zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla uderza w równym stopniu
w energetyków, a poza tym oni muszą wymieniać lub modernizować starą infrastrukturę wytwórczą i sieciową. (w Żyrardowie na szczęście ten problem jest poza nami).

            Ciepłownicy w kraju są zirytowani tym, ze Rząd przyjął ustawę o obniżce akcyzy za prąd, a zignorował ich alarmy o rosnących obowiązkowych kosztach.

Według Krajowej Izby Gospodarczej Ciepłowników, koszty niezależne od producentów ciepła wzrosły o 36 %, a najbardziej wpłynęły na to drożejące uprawnienia do emisji. Do tego trzeba doliczyć skokowy wzrost cen węgla, kosztów pracy, czy wreszcie samej energii elektrycznej, którą ciepłownicy też kupują. Dlatego uwzględniając powyższe obciążenia
i odpowiadający im wzrost kosztów, cena ciepła według KIGC powinna wzrosnąć o około
36 %.

            Ale jednocześnie, aby walczyć ze smogiem w kraju ciepłownicy powinni unowocześnić swoje systemy i dokonywać sukcesywnej zmiany miksu paliwowego (zmniejszającego ilości szkodliwych odpadów spalania).

            Rynek ciepłowniczy w Polsce jest traktowany jak naturalny monopolista, ze względu na to, że w jednej miejscowości trudno byłoby budować dwie alternatywne sieci ciepłownicze. Oznacza to jednocześnie, ze ceny ciepła i jego przesyłu są w całości zatwierdzane administracyjnie. Zajmuje się tym Urząd Regulacji Energetyki, który obecnie nie zważając na szacunki branży, zarekomendował by firmy składały wnioski taryfowe uwzględniające wzrost cen ciepła nieco ponad 3 % (03,19%), a przesyłu o 1,37 %.

            Ciepłownicy skarżą się, że są traktowani jak uboższy krewny energetyki.
I podkreślają, jak ważni są w walce ze smogiem i jak bardzo potrzebują pieniędzy na inwestycje. A branża w ciągu ostatnich lat systematycznie się rozwija, pozyskując kolejnych nowych odbiorców.

            Wraz z rozwojem branża ciepłownicza konsekwentnie i skutecznie redukuje emisję substancji szkodliwych dla otoczenia. W okresie lat 2012 ÷ 2017 emisja pyłów spadła siedmiokrotnie, tlenków siarki – trzy i pół krotnie, tlenków azotu dwukrotnie, a dwutlenku węgla o jedną szóstą.

            Jednak stosowanie w ciepłownictwie niskokalorycznych tanich miałów węglowych, pomimo stosowanych zabezpieczeń nadal wprowadza zanieczyszczenia, za które producenci, w tym i my klienci będziemy płacili coraz więcej za uprawnienia do ich szkodliwej emisji.

-----------------

            Tyle słów wstępnych na temat branży ciepłowniczej. Rządzący krajem stoczyli przed społeczeństwem pokazowy bój o to by ceny energii elektrycznej w roku wyborczym nie drgnęły dla indywidualnych odbiorców nawet o mały włos. Tymczasem koszty energii cieplnej (na ogrzanie mieszkań i podgrzanie wody użytkowej), które w większości spółdzielczych rodzin przewyższają koszty zakupu energii elektrycznej rosną sobie u nas
w tempie wyższym niż założył, cytowany na wstępie Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (wzrost cen: GJ o 3,19 %, przesyłu o 1,37 %.

            Bo oto żyrardowski PEC, który przekazywał odbiorcom informacje o planowanych 10-cio procentowym wzroście cen taryf – uzyskał od Prezesa URE decyzję, że od 1 stycznia 2019 r. wzrost cen taryf dla odbiorców budynków mieszkalnych wynosić będzie:

- dla mocy zamówionej -        + 15,43 %

- dla jednostki GJ energii -     + 15,68 %

            Oszacowaliśmy wstępnie skalę wzrostu opłat z tego tytułu. Na jedno gospodarstwo
w lokalu z centralną ciepłą wodą to podwyżka miesięczna w przedziale 75 ÷ 150 zł.

            A miało być tak niedrogo dla społeczeństwa i pod kontrolą instytucji Państwa „dobrej zmiany”. Ale chyba nie będzie, gdyż w perspektywie przed nami również ponad dwukrotna podwyżka opłat za odbiór śmieci w naszym mieście oraz również znacząca podwyżka cen gazu.

Marian Rusinowski

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu