17.12.2019r.

ŻEGNAMY STARY 2019 ROK

            Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa kończy kolejny 62 rok swojego istnienia. Kończy też 30-ty rok funkcjonowania w nowych warunkach społeczno-gospodarczych, po przewrocie politycznym w kraju w 1989 r. Był to na szczęście przewrót bezkrwawy, za to obfitujący w szereg dramatycznych wydarzeń dla naszej gospodarki, w tym dla funkcjonowania naszej spółdzielni. Dzisiaj rozmawia się o tym
z zadumą i refleksją, tak jak o każdym minionym okresie. A jaki był dla nas i dla spółdzielczości w kraju – rok mijający ?

            Rok 2019 był okresem spokoju w Parlamencie RP nad systemem prawno- organizacyjnym spółdzielczości mieszkaniowej. Może wynikało to z faktu, że polityków absorbowały w tym okresie głównie wybory europejskie i krajowe albo że była to absencja chorobowa głównego „antyspółdzielczego reformatora” jakim jest w polskim parlamencie Pani senator Lidia Staroń.

            Ponadto uprawiana przez rządzących polityka dzielenia naszego społeczeństwa skutecznie przyczyniła się do zmniejszenia aktywności społecznej, także w naszej organizacji spółdzielczej.

            W minionym roku nadal odczuwaliśmy dotkliwie skutki nowelizacji ustawy spółdzielczej z 20 lipca 2017 r. W szczególności takie jak:

►promowanie systemu zadłużania się wśród członków spółdzielni mieszkaniowych
i przerzucanie kosztów tego zadłużania na członków wywiązujących się z swych zobowiązań,

►pozbawienie sektora spółdzielni mieszkaniowych funduszy własnych (f.udziałowy) oraz możliwości ich tworzenia na przyszłość.

            Także mimo kilkukrotnej dyskusji i przedkładaniu różnych projektów rządowych nie znalazło się „realnie” miejsce dla spółdzielczości w grupie beneficjentów środków finansowych kierowanych na program „mieszkanie +” – pomimo, że spółdzielczość mieszkaniowa jest najtańszym inwestorem mieszkaniowym, zabezpieczającym dodatkowo bezpieczną eksploatację zbudowanego obiektu mieszkaniowego.

            Program rządowy „mieszkanie +” poniósł w kraju całkowite fiasko, zaś jego efekty za kilkuletni okres nie przekroczyły ilości 2 tys. mieszkań.

            My w ŻSM budujemy mieszkania, także dla ludzi niezamożnych (o statusie lokatorskim) i moglibyśmy ich budować więcej. Jednak skala tej realizacji, jest dzisiaj hamowana brakiem dostępu do tanich kredytów państwowych z programu Banku Gospodarstwa Krajowego.

            Aktualnie podejmujemy działania przy kolejnym budynku na os. Piękna, oczekując na stabilizację ofert cenowych wykonawców oraz czekamy na istotne korekty programu rządowego, dla realizacji budynku przy ul. 11 Listopada. Realizację tego pierwszego obiektu planujemy podjąć w I kw 2020 r.

            W działaniach organizacyjno-finansowych, których poprawność potwierdzają stosowne oceny biegłego, badającego nasze coroczne sprawozdanie finansowe nadal mierzymy się ze skutkami zubożenia, które w minionym ćwierczwieczu dotknęło wiele naszych rodzin. Także nowe rozwiązania ustawowe wprowadziły opóźnienia do naszych działań windykacyjnych. Rok 2018 zamknęliśmy zadłużeniem w lokalach mieszkalnych kwotą 3.461 mln.zł., co stanowiło 8,70% w stosunku do całorocznych naliczeń czynszowych (w 2017 r. było 8,92%).

            W działaniach eksploatacyjnych staraliśmy się egzekwować od Wykonawców, systematyczność w wywozie odpadów z osiedli oraz ich poprawność i cykliczność. Niestety w tym zakresie występuje jeszcze wiele niedomagań po stronie operatora wywozu.

            W mijającym roku zrealizowaliśmy w większości zadania zawarte w programach prac modernizacyjnych budynków i ich infrastruktury osiedlowej.

Ponadto doskonaliliśmy systemy dozoru i konserwacji budynków oraz utrzymania wymogów ich stanu technicznego zgodnych z przepisami prawa budowlanego.

            Celem naszych działań w minionym roku było jak zwykle zapewnienie technicznego bezpieczeństwa mieszkańcom i ekonomicznego dla finansów spółdzielni.

Wykazywaliśmy także solidaryzm z mieszkańcami będącymi w kłopotach finansowych, których dotykała autentyczna bieda, otwierając nad nimi parasol ochronny naszej spółdzielczej wspólnoty.

            Nie zapomnieliśmy o potrzebach duchowych naszych członków (w tym dzieci
i seniorów) i proponowaliśmy im różne formy działań społeczno-kulturalnych w naszych placówkach ODK, „KOLIBER” i „KOLIBER TKKF”.

           

-----------------------

            O tych wszystkich sprawach wspominaliśmy na spotkaniach wigilijnych odbytych
 miesiącu grudniu w naszych placówkach społeczno wychowawczych. Ostatnie z nich
z udziałem v-ce Przewodniczącej Rady Miasta p. Elżbiety Wrońskiej i prezydenta Miasta p.Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego odbyło się w dniu 12 grudnia w Klubie Osiedlowym „KOLIBER”. Uczestniczyli w nim członkowie wszystkich Rad Osiedlowych oraz Rady Nadzorczej i Zarządu ŻSM oraz przedstawiciele załogi spółdzielni.

Zaproszenie przyjęli i przybyli na spotkanie przedstawiciele Straży Miejskiej i Policji współpracujący na co dzień ze służbami Administracji Spółdzielni.

            W trakcie symbolicznej wieczerzy wigilijnej życzenia świąteczne przekazali spółdzielcom Prezydent Miasta i v-ce Przewodnicząca Rady Miasta oraz Prezes Zarządu Spółdzielni p. Marian Rusinowski i Przewodnicząca Rady Nadzorczej ŻSM p. Genowefa Milczarek.

            W części muzyczno – artystycznej uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu kolęd
i pastorałek śpiewanych przez dziewczęcy zespół AKOLLADA, kierowany przez ich śpiewającą menedżerkę i dyrygentkę p. Sarę Nowakowską, która na zakończenie wykonała solowy mini recital.

            W trakcie spotkania jego uczestnicy zostali poinformowani o efektach tegorocznej zbiórki SZLACHETNEJ PACZKI, którą już po raz szósty przeprowadziła załoga
i przedstawiciele Rady Nadzorczej Spółdzielni występujący pod pseudonimem „SPÓŁDZIELCZA FERAJNA”. W tym roku efekty zbiórki zgromadzone w 79-ciu paczkach trafiły do 7-mio osobowej, ubogiej żyrardowskiej rodziny.

Widok ich łez i radości był dla nas bezcenny.

            Kończąc wigilijne spotkanie jego uczestnicy rozstawali się z życzeniami i nadzieją na ponowne spotkanie, przy stole w zdrowiu i w pełnym składzie za rok.

Wszystkim Spółdzielcom i ich rodzinom życzymy Wesołych Świąt oraz wiele zdrowia
i pomyślności w nadchodzącym Nowym 2020 Roku.

 

Zarząd ŻSM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu