19.01.2021

Z kraju

ZMIAN PRZEPISÓW W GOSPODARCE ŚMIECIOWEJ, CIĄG DALSZY

            Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało na początku stycznia projekt zmian w zasadach segregacji odpadów, przewidujący możliwość wprowadzenia przez gminy segregacji odpadów na trzy frakcje, a nie jak dzisiaj na pięć. Pisaliśmy na naszej stronie o takich planach jeszcze w końcu minionego lata.

- Jakie zmiany?

            Samorządy w kraju, w tym i w naszym mieście czekały na te zmiany, chwaląc wprowadzane rozwiązania, zakładając jednak, że nie wszędzie mogą być powszechnie stosowane. Do pełni szczęścia , która pozwoliłaby stosować masowo nowe rozwiązanie, brakuje wprowadzenia przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów wyrobów, których opakowania lądują w odpadach.

            Według nowych przepisów, gmina na ich podstawie będzie mogła na swoim terenie lub jego części wprowadzić wymienioną na wstępie formę segregacji (na trzy frakcje) pod warunkiem uzyskania zgody – w postaci decyzji Ministra Klimatu.

            Będzie można również w budynkach wielorodzinnych indywidualnie rozliczać odpady. Potrzebna tu jednak będzie uchwała rady gminy, zaś nieruchomość musi zostać odpowiednio wyposażona.

Według wielu samorządowców zaproponowane rozwiązanie – przejścia do segregacji odpadów na trzy frakcje, jest jednak mocno spóźnione, ponieważ większość z nich podpisała już długoletnie umowy na wywóz odpadów, które wiążą ich ze starym systemem. Tak, że taka zmiana znowu może ulec odwleczeniu. Natomiast wielu z nich podoba się propozycja indywidualnych rozliczeń, chociaż rozwiązanie może okazać się mało popularne.

- Koszty zmian.

            Idea indywidualnych rozliczeń (każdego gospodarstwa) wydaje się słuszna, ale jednocześnie jest niezmiernie kosztowna.

            Trzeba by mieszkańcom (wzorem naszych zachodnich sąsiadów) dostarczać worki
z kodami, co w naszych warunkach jest mało realne. I trudno oczekiwać u nas akceptacji dla takich nowinek.

            A poza tym tworzymy u nas same absurdy, ponieważ samorządom bardziej opłaca się odbierać od mieszkańców odpady zmieszane aniżeli posegregowane, bo są zdecydowanie tańsze. Podobne opinie słyszeliśmy wcześniej od Operatorów wywozu sugerujących, że najbardziej „pożądany” przez nich podział odpadów to dwie frakcje – „sucha” i „mokra”. Inne pozostałe są kosztowne w obróbce i stwarzają kłopoty organizacyjne.

            Śmieci w workach z kodami „lokatora” winny lądować w „inteligentnych” pojemnikach i altanach śmieciowych, które winny być uzbrojone w sprawną elektronikę, księgującą śmieci na koncie każdego lokatora.

            Kto miałby to zorganizować i ponieść koszty i kto ponosiłby dalsze koszty utrzymania? – spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe ?

Taki system będzie generował koszty obsługi (sfinansowanie zakupów, koszty rozliczeń administracyjnych każdego lokalu).

Postęp w tym kierunku wydaje się więc mało realny.

- Opłaty za wywóz odpadów z nieruchomości niezamieszkałych.

            Nowe przepisy przewidują, że rada gminy będzie mogła podjąć uchwałę o objęciu tych nieruchomości (biurowców, centrów handlowych, restauracji, punktów usługowych, sklepów) komunalnym systemem odbierania odpadów. Ich właściciele dostają 30 dni od dnia publikacji uchwały na złożenie oświadczenia o wyłączeniu się z tego systemu. Jeżeli tego nie zrobią, ich nieruchomości zostaną automatycznie nim objęte. Nie będzie tutaj takich niespodzianek, że właściciel biura czy sklepu, z dnia na dzień rezygnuje z systemu komunalnego, a część kosztów przypisanych jego placówce spada na innych.

            W projekcie proponuje się podniesienie z 6,50 zł do 23 zł maksymalnych stawek za wywóz odpadów z nieruchomości niezamieszkałych. Obowiązujące dziś stawki są niskie
i często nie pokrywają wszystkich kosztów. Dzięki temu samorządy lepiej zaplanują system odbioru odpadów na swoim terenie i przeprowadzą przetargi, które wyłonią Operatorów wywozu śmieci.

Obecnie jest to bardzo trudne. System jest rozregulowany. Gminy nie mają jak sprawdzić właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, czy faktycznie segregują śmieci oraz czy mają podpisane umowy z firmą na ich wywóz.

Często zdarza się, że śmieci są podrzucane albo trafiają na dzikie wysypiska. Niestety, Żyrardów nie odstaje od tych praktyk, a podrzucanie dzikich odpadów (przez sprawców niemożliwych do zidentyfikowania dla miejskich służb porządkowych) na spółdzielcze osiedla stało się w ostatnim okresie normą.

- Potrzeba wprowadzenia rozszerzonej odpowiedzialności producentów.

Według powszechnej opinii samorządowców, to dopiero załatwienie tego problemu, stworzy szansę na rozwiązanie zjawiska rosnących kosztów komunalnej gospodarki odpadami. Dyrektywa KE mówi jasno: z opłat pobieranych od producentów wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach powinien być sfinansowany system segregacji odpadów, ich zbiórki, przetworzenia, a także edukacji. Dzięki temu mieszkańcy płaciliby o wiele mniej za wywóz odpadów. Ale przez dwa lata od uchwalenia tej dyrektywy w Polsce, w tej sprawie nie zrobiono prawie nic.

---------------------------------------

            Przywołaliśmy obszerne fragmenty opinii zacytowanych przez autora tekstu
w „Rzeczypospolitej”, by pokazać, że tworzony od lat, prowadzony przez Państwo
i samorządy lokalne, system segregacji i wywozu odpadów, stale kuleje. My także, mamy pretensje, że system w naszym mieście nie jest dla wszystkich sprawiedliwy, że preferuje
i wspomaga w skali znacznie większej mieszkańców budownictwa jednorodzinnego
(w powszechnej opinii zamożniejszą grupę mieszkańców miasta). Że nie walczy z szarą strefą „producentów” dzikich śmieci podrzucanych na wielobudynkowe osiedla. Dobre jest jedynie to, że żądania Operatora nie są zbyt rozdmuchane i nasze stawki w mieście nie „szybują w obłokach cenowych”, jak w innych miastach naszego województwa.

            Obiecujemy czytelnikom, że wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie będziemy ujawniać na naszej stronie.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu