26.10.2021r.

KOSZTY ENERGII CIEPLNEJ – PONOWNIE W GÓRĘ

            Żyrardowski PEC nie ustaje w tegorocznych podwyżkach cen jednostki produkowanej przez siebie energii cieplnej. Ostatnio powiadomił nas o kolejnej, czwartej w tym roku zmianie stawki opłat od 1 listopada br.

            Do wysokiej inflacji, wywołanej kryzysem pandemicznym i gospodarczym zaczęliśmy się powoli, chociaż z bólem przyzwyczajać. Odczuwamy ją przy codziennych zakupach płodów rolnych i żywności. Odczuwamy we wzrostach kosztów wszystkich usług. Nie zwracaliśmy jednak uwagi na kryzys energetyczny, który wywołały zaniedbania rządzących wobec wyzwań klimatyczno-energetyczych. Jesteśmy w tyle za wieloma krajami europejskimi, ze zrozumieniem i działaniem dotyczącym zielonej transformacji. Naszą gospodarkę oparliśmy na twardym dogmacie węgla kamiennego, który był jej głównym nośnikiem energetycznym przez ostatnie stulecie.

            Tymczasem czeka nas dekada Wielkiej Zielonej Transformacji – porównywalna do transformacji ustrojowej z początku lat 90-tych.

Transformacja energetyczna to nie tylko powód do zmian, ale też konieczność reform
w świetle zmieniającej się sytuacji klimatycznej i rewolucji przemysłowej. Produkujemy najdroższy prąd w całej Europie. Dzieje się tak dlatego, że polski system energetyczny jest niestety w przeważającej mierze oparty na źródłach węglowych, wysokoemisyjnych, co
z kolei przekłada się wprost na cenę energii.

Wiemy już, że koszt energii elektrycznej, uwolniony z państwowych dopłat wzrósł
w bieżącym roku o 46 proc. I dalej będzie rósł jeżeli nie będziemy eliminować węgla
z procesu produkcji energii elektrycznej.

Dlatego niezbędne jest dalsze rozwijanie energetyki wiatrowej i solarnej oraz wszystkich innych w tym wodnej, gazowej i geotermalnej. Przy czym te ostatnie bardziej jako bezemisyjne źródła ciepła.

            Odnośnie niewęglowych źródeł ciepła nasze miasto jest dzisiaj w gronie outsiderów. Mieliśmy szansę 25 lat temu na budowę odwiertu geotermalnego przez ekipę prof. Sokołowskiego z Krakowa, który pomógł uruchomić otwór termalny we Mszczonowie. Kiedy władze Żyrardowa odmówiły współpracy i zaniechały dalszych działań ekipa profesora przeniosła się do Torunia i wykonała odwierty geotermalne na tamtym terenie. Wykorzystywane są one dzisiaj przez kompleks uczelniany słynnego redemptorysty. My po 25 latach jesteśmy w tym samym miejsce. I chociaż dzięki środkom Unii Europejskiej udało się zmodernizować system cieplny Żyrardowa, to nie zbudowano dużego bezemisyjnego źródła ciepła. Mamy dzisiaj taką sytuację, że ceny kosztów ciepła rosną i będą rosły.

            W połowie miesiąca października kierownictwo Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Żyrardowie powiadomiło odbiorców (w tym naszą Spółdzielnię), że z dniem 1 listopada br. zmieniana jest (po raz czwarty w tym roku) cena nośnika energii cieplnej
w Przedsiębiorstwie.

Zmiana taryfy PEC-u związana jest z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Klimatu
i Środowiska z dnia 24 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia
w ciepło. Dlatego Przedsiębiorstwo wprowadza nowe ceny i stawki, uwzględniające rekompensatę z tytułu niepokrytych kosztów rozliczenia emisji dwutlenku węgla za 2020 r. Nowa stawka Ceny GJ ciepła dla naszych budynków to 44,58 zł.

            Kierownictwo PEC sygnalizowało nam wcześniej tę podwyżkę od 1grudnia 2021 r.

Stało się inaczej. Przypominamy więc jak kształtował się poziom stawki PEC-u na przestrzeni 2021 r.

Tabelka pokazuje zmiany (wzrosty) stawek za GJ w zł. i ich poziom w procentach.

styczeń

od 1.02. br

od 1.04.br

od 1.09.br.

od 1.11.br.

łączny wzrost

34,56

35,29/ + 2%

36,48/ + 3%

39,73/ + 9%

44,58/ + 12%

+ 26%

Do powyższych stawek doliczany jest VAT w wysokości – 23%.

Mamy więc na przestrzeni 10 miesięcy roku cztery podwyżki opłat w sumie o 26%.
A przecież wszyscy wiemy, że energia cieplna to główny składnik naszych opłat czynszowych zawarty w opłacie za ogrzewanie lokalu i w opłacie za podgrzanie wody użytkowej.

            Nie wiemy jak będą się dalej kształtowały opłaty za energię cieplną. Nie wiemy czy za dwa miesiące Dostawca Ciepła nie przedstawi nam kolejnych nowych i wyższych stawek, ponieważ wydaje się, że koszty opłat za nadmierną emisję dwutlenku węgla do atmosfery dalej rosną i dalej będą niepokryte przez przedsiębiorstwo.

Koszty finansowania dekarbonizacji (likwidacji paliw węglowych) są bardzo wysokie. Ze względu na nasz dzisiejszy miks energetyczny będą to z pewnością koszty najwyższe
w Europie. Dlatego powinniśmy my Polacy robić wszystko by koszty te były rozłożone na wszystkich obywateli Unii Europejskiej a nie tylko nas mieszkańców Polski. Dlatego potrzebna nam współpraca z UE a nie kierowanie kraju na kurs kolizyjny z Unią Europejską
i utrata możliwości inwestycji w tym zakresie.

            W przeciwnym razie nie opędzimy się od wzrostu kosztów energii cieplnej czy elektrycznej dostarczanych do naszych mieszkań.

Zarząd ŻSM

 

1

 

3

 

 

2

 

 

4

 

 

5

 

 

6

 

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu