04.01.2022r.

PRZED NAMI ROK WIELKIEJ NIEPEWNOŚCI

            Jeszcze wyższa inflacja i nieco niższy wzrost PKB. Taki ma być, wg przewidywań ekonomistów rok 2022. Nie wiemy dzisiaj jakie to przyniesie zmiany dla działalności naszej Spółdzielni w przyszłości. Wiemy natomiast co już spowodowała pandemia, co powoduje zacofanie technologiczne w gospodarce energetycznej i jak to odbija się na kosztach naszej gospodarki i na opłatach za lokale.

Popatrzmy zatem co powodować będzie wzrost kosztów zamieszkiwania:

● W minionym roku ceny energii cieplnej u naszego Dostawcy (PEC Żyrardów) wzrosły czterokrotnie. Miało to miejsce: od 1 lutego 2021 r o 2 proc., od 1 kwietnia o 3,49 proc., od
1 września o 8,91 proc., od 1 listopada o 12,21 proc. Ponieważ energia cieplna PEC-u praktycznie w całości jest uzyskiwana z paliw kopalnych (węgiel), od których Europa od blisko 30 lat zarządziła odwrót, to pozostawanie przy paliwach kopalnych wymusza na każdym producencie ciepła obowiązek wykupu tzw. „uprawnień do emisji”. Uprawnienia te obciążają koszty producenta i jego bieżącą stawkę opłaty dla mieszkańców.

Warto także wiedzieć, że środki finansowe z wykupionych uprawnień przejmuje Budżet Państwa. Czy przekazuje je na rozwój produkcji ze źródeł odnawialnych? Tego nie wiemy.

            Wiemy natomiast, że cztery podwyżki stawek za energię (PEC-u Żyrardów) w 2021 r. spowodowały, że od 1 stycznia 2022 r. podnosimy dla wszystkich lokali poziom zaliczek za c.o. o 12 proc. Wzrosną też składniki kosztów stałych (za ogrzewanie – o 0,02 zł/m2 i za ciepła wodę – o 0,10 zł/lokal). Nie chcemy by finalne rozliczenie sezonu grzewczego, które nastąpi po jego zakończeniu spowodowało naliczenie wysokich dopłat. Nie jest to przyjemne zarówno dla mieszkańców, jak i dla naszych służb.

            Także w części budynków (nie wszystkich) nastąpi wzrost stawki za gotowość
w dostarczaniu ciepłej wody, oraz w wysokości kosztu podgrzania ciepłej wody.

O wszystkich tych zmianach przekazujemy mieszkańcom indywidualne powiadomienia.

Podatek od nieruchomości to stały towarzysz naszych corocznych zmian. Decyzje w jego sprawie podejmuje Rada Miasta i w listopadzie minionego roku (uchwała XLV/398/21. z dnia 25.11.2021r.) ustaliła wzrost stawek podatkowych z poziomu 0,79 na 0,84 zł/m2 pow. lokalu
i od gruntu z 0,93 na 0,99 zł/m2 pow. gruntu

Gaz ziemny. Jego ceny ustala Dostawca (PGNiG) poprzez regulatora jakim jest Urząd Regulacji Energetyki. Ceny gazu wzrasły w ostatnim czasie o 100 procent. To bardzo duża podwyżka, istotna szczególnie dla naszych mieszkańców w lokalach z obydwoma instalacjami (kuchni i term gazowych).

Mniej odczują to mieszkańcy w budynkach z centralną ciepłą wodą, choć i ona o czym wcześniej piszemy drożeje.

Energia elektryczna , której wzrost ma być limitowany i wynieść średnio około 30 proc. Jego zmiana dotknie głównie mieszkańców indywidualnie. Natomiast energia gospodarcza dla budynków spółdzielni (korytarze, piwnice, dźwigi biura.) dzięki kilkuletnim umowom jakie zawarliśmy z Energetyką, oraz dzięki instalacji fotowoltaicznej na budynku Biura Spółdzielni zdrożeje nam minimalnie.

Stawka wywozu nieczystości z terenów spółdzielczych, wzrośnie na pewno o wielkość
3 zł/os miesięcznie. Bo taką zmianę opłaty dla mieszkańców Żyrardowa (stawka 28,50 zł od osoby) uchwaliła Rada Miasta uchwałą z dnia 16.12.2021 r.

My oceniamy, że stawka ta w nadmiarze pokrywa koszty organizacji wywozu odpadów
z zespołów wielomieszkaniowych pomimo że towarzyszą jej ujemne zjawiska powodowane incydentalnym podrzucaniem do nas odpadów niesegregowanych. To są  zjawiska, które występują w wielkich, skomasowanych skupiskach i w otwartych dla osób z  zewnątrz punktach składowania. Kierujemy te uwagi do wszystkich podnoszących głosy krytyki, kierowane z za płota swojego zamkniętego podwórka.                                                                  
● Prawdziwym wyzwaniem w kosztach obsługi zasobów mieszkaniowych stają się braki
w kadrze wykonawczej (gospodarze terenów, konserwatorzy budynków z różnych branż instalacyjnych).

Likwidacja szkolnictwa zawodowego w ostatnim ćwierćwieczu, ucieczka wykształconych
w kraju fachowców za granicę, zasiłki społeczne (w tym słynny 500+) spowodowały wyludnienie rynku pracy. W tych grupach zawodowych występują największe potrzeby. Ale grupy te mają też wyższe oczekiwania płacowe, co nie wydaje się dziwne, gdy „obowiązkowa” płaca minimalna w kraju przekracza dzisiaj 3 tys. zł.

            Budowa ustawowych i realnych warunków dla tej grupy spowoduje potrzebę wzrostu ich wynagrodzeń i konieczność zabezpieczenia środków na ten wzrost w wyższych kosztach opłat za lokale.

Chcemy się tej sprawie przyglądać i będziemy podejmować decyzje w kolejnych miesiącach. Nasze budynki nie mogą pozostać bez opieki jakże ważnych dla nich grup zawodowych.

● Materiały budowlane, remontowe i konserwacyjne. One wszystkie podlegają ruchom wzrostu cen. Bardzo często znikają z rynku wskutek zatrzymania ich produkcji wywołanego np. pandemią czy przerwaniem szlaków dostawczych.

Bez materiałów niezbędnych w budownictwie trudno jest utrzymać sprawność i bieżącą konserwację. One też kosztują a ich ceny rosną. Póki co staramy się więc utrzymywać
w należytym stanie większość starych sprawdzonych rozwiązań, by nie obciążać budżetów na remonty i konserwacje nowymi kosztami. I tak będziemy tego pilnować.

            10 procentowa inflacja na koniec 2021 r, którą wieszczą nam ekonomiści może się okazać nie tylko „czarnym snem” lecz rzeczywistością.

Zarząd ŻSM

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu